Θύμισε Liverpool μετά από καιρό και φρέναρε τους πρωτοπόρους | Liverpool 2-2 Arsenal: Match Review

Η Liverpool βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Arsenal στο Anfield αλλά για πρώτη φορά μετά από καιρό έβγαλε ψυχή στο γήπεδο και κατάφερε -έστω- να πάρει την ισοπαλία (2-2) από την πρωτοπόρο της Premier League – Χωρίς νίκη για έναν μήνα οι Reds, παραμένουν στην 8η θέση.

Επόμενο ματς για τους Reds τη Δευτέρα 17/4 (22:00) με τη Leeds στο Elland Road για την για την 31η αγωνιστική της Premier League.

Η Liverpool βρέθηκε με 2-0 πίσω στο σκορ πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού με την Arsenal στο Anfield, μείωσε πριν την ανάπαυλα με τον Salah και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα 3 λεπτά πριν το φινάλε με τον Firmino (2-2), ενώ έχασε τρομερές ευκαιρίες στις καθυστερήσεις για να πάρει και τη νίκη.

Μετά και από αυτό το ντέρμπι, η Liverpool παρέμεινε στην 8η θέση της Premier League με 44 βαθμούς (στο -12 από την τετράδα), ενώ παραμένει χωρίς νίκη από τις 5 Μαρτίου (7-0 με τη Manchester United), μετρώντας από τότε 2 ισοπαλίες και 2 ήττες.

38η αγωνιστική: Southampton – Liverpool / Κυριακή 28 Μαΐου 18:30

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τους Reds, καθώς δέχτηκαν 2 γκολ σε διάστημα 20 λεπτών.

Αρχικά, ο Martinelli άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό κάνοντας το 1-0, ενώ ο Jesus στο 28ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Η Liverpool κατάφερε να αντιδράσει πριν την ανάπαυλα, καθώς στο 42ο λεπτό ο Salah έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 2-1.

Η Liverpool ξεκίνησε πιο δυναμικά στο δεύτερο 45λεπτο και έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 54ο λεπτό, με τον Salah να αστοχεί σε πέναλτι. Τη λύση έδωσε τελικά, μία από τις αλλαγές του Klopp, ο Firmino, στο 87ο λεπτό κάνοντας το 2-2.

Στις καθυστερήσεις οι Reds είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη, με τον Ramsdale να σταματάει σωτήρια τις προσπάθειες των Salah και Konate από κοντά, με το 2-2 να μένει ως το τέλος.

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson; Fabinho (Firmino 78′), Henderson Jones (Thiago 60′); Salah, Jota (Nunez 60′), Gakpo

Arsenal: Ramsdale; White, Holding, Gabriel, Zinchenko; Partey, Xhaka; Saka, Odegaard (Kiwior 80′), Martinelli; Jesus (Trossard 79′)