Εκτός EFL Trophy η Liverpool U21

Μια αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση του 4ου ομίλου του EFL Trophy, στο οποίο συμμετέχουν ομάδες της League One, League Two και η U21 επιλεγμένων ομάδων της Premier League, η Liverpool U21 έχασε κάθε πιθανότητα πρόκρισης.

Μετά τη βαριά ήττα (6-1) της πρεμιέρας από τη Wigan, οι μικροί Reds ηττήθηκαν και στο Prenton Park, το βράδυ της Τρίτης (29/09), από τους Tranmere Rovers, σε μια εντυπωσιακή αναμέτρηση που έληξε με σκορ 3-2!

Ο Jake Cain έκανε το 0-1 στο 50′, όμως ο Vaughan, με δύο γκολ σε ένα (!) λεπτό, ανέτρεψε το σκορ 15 λεπτά πριν τη λήξη.

Μπορεί ο Luis Longstaff να έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα στο 83′, αλλά ήρθε ο Payne στο 90′ να κλέψει τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Με 0 βαθμούς στα δύο από τα τρία παιχνίδια, η Liverpool U21 δεν μπορεί να διεκδικήσει καμία εκ των δύο πρώτων θέσεων του ομίλου της και θα παίξει κόντρα στην Port Vale (11/10) χωρίς σπουδαίο κίνητρο.